BUDUJEMY FREZARKĘ CNC CZ. 1


1. Wstęp

Naszą przygodę z budową frezarki CNC rozpoczniemy od wyjaśnienia czym ona jest. Skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control, czyli po prostu komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Dokładnie jest to układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer (w naszym wypadku będzie to Arduino Uno, może też być Mega), który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

 

2. Krótko o histori….

Za ojca maszyn CNC uznać można Johna T. Parsonsa i US AirForce. Pierwsza powstała w 1952 roku i był to typowy sprzęt NC. Komputer pozwalał edytować i kompensować obliczenia. Pierwszą obrabiarką  natomiast uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Biorąc pod uwagę ceny sprzętu elektronicznego i dostępu części mechanicznych każdy we własnym domu i firmie jest w stanie za niewielkie pieniądze zbudować maszynę sterowaną numerycznie.

 

3. Początek

Najpierw powinniśmy zastanowić się nad wielkością stołu roboczego. Dobierając części musimy zwrócić uwagę czym, mamy zamiar frezować lub czym wycinać ( np. laser 2500mW) i do jakich materiałów będziemy wykorzystywać naszą maszynę.

 

Części elektroniczne

 1. Ardunio UNO/MEGA
 2. Silniki krokowe ( tu mamy różny wybór postaram się opisać 2 rodzaje)
  – NEMA 17
  -28BYJ-48 ( tu raczej do wykorzystania jako ciekawostka/ budowa plotera)
 3. Sterowniki:
  – L298N
  – L293D ( w tym wypadku tylko dwa silniki + Serwo )
  – Easy Driver v4.4
 4. Zasilanie
  Większość naszego układu działa na 5V, ale przy sterowaniu silnikami liczy się prąd a nie napięcie. Dlatego potrzebujemy dodatkowo lekko zmodyfikowanego starego zasilacza komputerowego lub zasilacza dedykowanego.
  ( UWAGA W tym projekcie silniki wykorzystane są 5V, w innych przypadkach trzeba przeczytać dokładnie datasheet danego silnika i sterownika do silnika (np. L298N może pracować do 12V, a Easy Driver do 36V)).
 5. Okablowanie

 

 • Części mechaniczne

  Tu każdy korzysta z tego co ma pod ręką lub kupi. Ale dla chcących zbudować samemu od podstaw z nowych części podam co jest niezbędne.

 1. Materiał z jakiego wykonamy ramę naszej maszyny
  – aluminium
  – stal
  – sklejka ( nie polecam, ale na pierwszą maszynę da rade)
 2. Posuw
  -śruba trapezowa, nie rzymska i nie inna.
  (Śruby trapezowe z gwintem jednokrotnym, wykonywane są metodą walcowania pręta ciągnionego. Metoda walcowania jest bardzo skuteczną obróbką, która nie uszkadza struktury gwintu (tzw. rozwłóknienie), gwint jest gładki, bez zacięć, przez co współpraca nakrętka – śruba jest doskonalsza (zmniejszenie oporów tarcia). Im mniejszy skok gwintu tym bardziej dokładniejsza będzie nasza maszyna.
  – prowadnice liniowe
  – wózki
 3. Śrubki i nakrętki do skręcenia całości.

 

 • Oprogramowanie

 1. Szkic – Arduino ( Sketch )
 2. CAMotics
 3. Arduino IDE
 4. Xloader
 5. Grbl
Poprzednia informacja Tworzenie wykresów z użyciem processingu
Kolejna informacja Zapis danych za pomocą ESP do bazy danych MySQL

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *