1. Wstęp
Naszą przygodę z budową frezarki CNC rozpoczniemy od wyjaśnienia czym ona jest. Skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control, czyli po prostu komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Dokładnie jest to układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer (w naszym wypadku będzie to Arduino Uno, może też być Mega), który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.
2. Krótko o histori….
Za ojca maszyn CNC uznać można Johna T. Parsonsa i US AirForce. Pierwsza powstała w 1952 roku i był to typowy sprzęt NC. Komputer pozwalał edytować i kompensować obliczenia. Pierwszą obrabiarką natomiast uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.
Biorąc pod uwagę ceny sprzętu elektronicznego i dostępu części mechanicznych każdy we własnym domu i firmie jest w stanie za niewielkie pieniądze zbudować maszynę sterowaną numerycznie.
3. Początek
Najpierw powinniśmy zastanowić się nad wielkością stołu roboczego. Dobierając części musimy zwrócić uwagę czym, mamy zamiar frezować lub czym wycinać ( np. laser 2500mW) i do jakich materiałów będziemy wykorzystywać naszą maszynę.
Części elektroniczne
- Ardunio UNO/MEGA
- Silniki krokowe ( tu mamy różny wybór postaram się opisać 2 rodzaje)
– NEMA 17
-28BYJ-48 ( tu raczej do wykorzystania jako ciekawostka/ budowa plotera) - Sterowniki:
– L298N
– L293D ( w tym wypadku tylko dwa silniki + Serwo )
– Easy Driver v4.4 - Zasilanie
Większość naszego układu działa na 5V, ale przy sterowaniu silnikami liczy się prąd a nie napięcie. Dlatego potrzebujemy dodatkowo lekko zmodyfikowanego starego zasilacza komputerowego lub zasilacza dedykowanego.
( UWAGA W tym projekcie silniki wykorzystane są 5V, w innych przypadkach trzeba przeczytać dokładnie datasheet danego silnika i sterownika do silnika (np. L298N może pracować do 12V, a Easy Driver do 36V)). - Okablowanie
-
Części mechaniczne
Tu każdy korzysta z tego co ma pod ręką lub kupi. Ale dla chcących zbudować samemu od podstaw z nowych części podam co jest niezbędne.
- Materiał z jakiego wykonamy ramę naszej maszyny
– aluminium
– stal
– sklejka ( nie polecam, ale na pierwszą maszynę da rade) - Posuw
-śruba trapezowa, nie rzymska i nie inna.
(Śruby trapezowe z gwintem jednokrotnym, wykonywane są metodą walcowania pręta ciągnionego. Metoda walcowania jest bardzo skuteczną obróbką, która nie uszkadza struktury gwintu (tzw. rozwłóknienie), gwint jest gładki, bez zacięć, przez co współpraca nakrętka – śruba jest doskonalsza (zmniejszenie oporów tarcia). Im mniejszy skok gwintu tym bardziej dokładniejsza będzie nasza maszyna.
– prowadnice liniowe
– wózki - Śrubki i nakrętki do skręcenia całości.
-
Oprogramowanie
- Szkic – Arduino ( Sketch )
- CAMotics
- Arduino IDE
- Xloader
- Grbl
Brak komentarzy