Christmas Lights Show czyli inaczej po naszemu POŚ – Prezentacja Oświetlenia Świątecznego będzie dobrą nazwą wg mnie na nazwanie tej części aktywności w dziedzinie elektroniki powiązanej z programowaniem.

Czytasz ten wpis ponieważ interesuje Cię CLS lub POŚ, w kilku słowach przedstawię ci poszczególne kroki jakie powinieneś wykonać by stać się jednym z wielu prezenterów swoich dekoracji.

Na początek ważne pytanie ile to kosztuje i czy POŚ jest dla mnie ?

Jest to bardzo ciężkie pytanie, ale postaram się na nie odpowiedzieć.

Najważniejsze jest pytanie – jakiego rodzaju pokaz chcesz zaprezentować widzowi, czy ma to być to być przemyślana, zaprogramowana opowieść z muzyką w tle, do której rytmu zapalają się odpowiednie sekwencje świateł ? Może wolisz by twoje oświetlenie załączało się wg zaplanowanego programu, ale nie koniecznie musi to być w rytm muzyki ?

Kolejne pytanie, czy sterowanie ma się odbywać rzez komputer, pilota czy może z aplikacji na telefonie ?

Jak duży pokaz zamierzasz zorganizować? Ważne są tu odległości między poszczególnymi rekwizytami, od nich zależy jaki przewód użyjemy oraz jaki rodzaj diod programowalnych wykorzystamy przy budowaniu dekoracji. Tu zdarza się bardzo dużo błędów, które powodują, że pokaz potrafi kosztować 50% więcej niż zaplanowano. Sam popełniłem ten  dość poważny błąd, oczywiście nie ma sytuacji bez wyjścia, o czym opowiem w następnej części. Opowiem Wam o tym jak rozwiązać różne problemy napotkane przy tworzeniu własnego POŚ.

Więc zaczynamy. Budżet z jakim trzeba się liczyć na POŚ to kwota nie mniejsza niż 2000 zł i nie daje ona gwarancji zadowolenia z pokazu jaki stworzymy. Spytasz dlaczego tak drogo? Otóż nie, to nie jest drogo, koszt jednego słusznego programatora do pokazów to 200 funtów lub 200 $ plus podatek VAT plus przesyłka z USA, w sumie w obu przypadkach wyjdzie podobnie lecz przy wersji sprowadzenia sterownika z USA dochodzi czas dostawy oraz rozliczanie się z fiskusem, oczywiście kurier FEDEX czy DHL chętnie rozliczy się w Waszym imieniu lecz jest to usługa płatna ,więc podniesie koszt programatora. Więc jak widzisz na samym początku połowę budżetu pochłonie kontroler. Zaawansowane pokazy posiadają 3-4 i więcej współpracujących z sobą kontrolerów.

Mamy zawsze inne alternatywy, które nie pozwolą na ta tak spektakularne pokazy, ale również potrafią dać dużo zadowolenia i kosztują ułamek z tej kwoty jaką należałoby zapłacić za FALCON USA czy KULP LIGHTS USA, ewentualnie FALCON UK.

 

 

Poniżej przedstawiam kilka rodzajów programatorów wraz z krótkim opisem:

Nazwa sterownika FALCON F16 V3 KULP LIGHTS
Cena 1125 zł 810 zł
Dodatkowy koszt Wliczona dostawa Możliwe doliczenie cła i VAT
Ilość universes 96  b/d
Ilość portów 16/32/48 32
Ilość pixeli na port 1024 700
Całkowita ilość pixeli 16384/32768/49152 22,400
Całkowita ilość diod ws2811 5461/10922/16384 7466

 

 

Poprzednia informacja Może zaprogramuje ESP8266 ?
To jest najnowsza informacja

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *