NodMcu, Wemos, Lolin, a może Arduino


Rodzaje ESP
Przykłady płytek z procesoprami ESP8266 i ESP 32
Rodzaje ESP
Przykłady płytek z procesoprami ESP8266 i ESP 32

 

Arduino czy Esp ? Oryginał czy klon? Odwieczne pytania jakie zadają sobie użytkownicy popularnej platformy Arduino. Każdy z nas chce wydać pieniądze w jak najlepszy sposób. Nie chcemy stracić swoich ciężko zarobionych złotówek, tym bardziej nie chcemy ponownie wydawać kolejnej kwoty na nasze hobby.
Jeśli chcesz otrzymać jednoznaczną odpowiedź, którą płytkę kupić, przeczytaj ten wpis do końca. Szczerze odpowiedz sobie na zadane przeze mnie pytania, wtedy sam będziesz mógł podiąć decyzję. Nikt za Ciebie jej nie podejmie, bo każdy z nas do innych celów chce ją wykorzystać.
Podstawowe pytanie, czy projekt do którego chcesz użyć Arduino potrzebuje dostęp do internetu? Jeśli nie, a ciągle nie wiesz co kupić, odsyłam Cię do mojego poprzedniego artykułu.

Jeśli internet jest niezbędny, musisz odpowiedziec na kolejne ważne pytanie – jaki rodzaj zasilania przewidujesz ? Jest to ważne pytanie, ponieważ nie każde urządzenie ma wbudowany system BLE czyli Bluetooth Low Energy, który oznacza to, że jest zoptymalizowany pod kątem ograniczenia poboru mocy. Jest to ważne przy zasilaniu bateryjnym, akumulatorowym bądź solarnym. Większość układów ESP8266 ma wbudowane BLE, ale zdarzają się starsze egzemplarze, które nie mają w/w optymalizacji. Nie jest to ważne przy zasilaniu sieciowym.

Jeśli już wiemy, że potrzebujemy urządzenia z BLE, pora zając się wielkością urządzenia. Mniejszy niekoniecznie oznacza gorszy (nieraz mniejszy oznacza tańszą obudowę, mniejsze zuyżycie energii, mniejszą emisję ciepła).

Nie raz jednak zdarza się, gdy posiadamy już tzw. shieldy do arduino UNO i chcielibyśmy je wykorzystać bez ponoszenia kolejnych kosztów. Oczywiście, jest tu rozwiązanie – można kupić kilka rodzajów płytek w formacie R2 czy R3. Przeważnie będzie to płytka przypominająca arduino uno, lecz będzie miała wbudowany w sobie inny procesor lub/i dodatkowy procesor. Na zdjęciu widać płytkę od RobotDyn, posiada ona oprócz 32Mb (4MB) pamięci flash, wyjście na zewnętrzą antenę WiFi, układ chc340/341 do komunikacji oraz procesor ESP8266. Mankamentem może okazać się to, że posiada ona tylko jeden analogowy port I/O, jest to wina układu ESP8266, który tylko jeden takowy port posiada.

[slideshow_deploy id=’1556′]

Podobna płytka jest przedstawiona na poniższym obrazku, również posiada wbudowany układ WSP8266, ale pojawiły się już na rynku również płytki z wbudowanym ukladem ESP32. Płytka na zdjęciu nie posiada wejścia na antenę zewnętrzną, ale posiada również 32Mb pamieci flash (4MB)

[slideshow_deploy id=’1559′]

Inną odmianą Wemos/LoLin jest NodeMcu, jest to płytka dużo mniejsza od obu poprzednich, posiada również 32Mb (4MB) pamieci flash, do komunikacji używa aktualnie jednego z dwóch chipsetrów Ch340/341 oraz nowszy CP2102 wykrywany przez Windows10 (nie trzeba instalować sterownika). W budowie oba urządzenia są identyczne, występują w różnych wersjach, nazawach zależnych od producenta. Można je programować na różne sposoby, wgrywać różnie altrenatywne oprogramowaniel, o czym będę pisać w następnych wpisach

[slideshow_deploy id=’1560′]

Wemos mini czy LoLin mini, to ta sama płytka, tylko o bardzo małych kształtach, jest zoptymalizowana pod kątem minimalego zużycia energii. Posiada róznież 32Mb (4MB) pamięci flash, posiada również chipset do komunikacji ch340/341 lub Cp2102. W przypadku płytek mini rozróżniamy jeszcze jeden rodzaj układów, mianiowicie Wemos lub LoLin Pro. Jest to płytka, której sercem jest uklad ESP8266 07. Płytka w wersji pro posiada wyjście na antenę zewnętrzną, która w niektórych projektach jest niezbędna. Cena jest nieznacznie wyższa od wersji podstawowej, niemniej jednak jest około 40-50% cena wyższa.

[slideshow_deploy id=’1091′]

Poprzednia informacja Raspberry Pi Zero a Ethernet
Kolejna informacja Może zaprogramuje ESP8266 ?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *