Raspberry Pi Zero a Ethernet


Kupiłeś Raspberry Pi Zero a przydało by Ci się złącze ethernet? Żaden problem! W dzisiejszym poradniku poznasz jeden z sposobów podpięcia internetu za pomocą kabla do Maliny w wersji Zero.
Co potrzebujesz?
-Maline (ale tego to już się pewnie domyśliłeś :P)
-Moduł ENC28J60
-7 przewodów do wykonania połączeń

Zacznijmy od najważniejszych według mnie zalet ENC28J60, brak wykorzystania portu USB, niski koszt zakupu, używany przez bardzo dużą ilość osób nie tylko do Maliny ale także np do Arduino co pozwala uniknąć wielu problemów które mogą pojawić się przy mniej popularnych modułach oraz pozwala na wykorzystanie go także do innych celów niż podpięcie internetu do Maliny.

Teraz przejdźmy do podłączenia, na schemacie przedstawiam jedną z wersji tego modułu, osobiście używam innej dlatego polecam zweryfikować zgodność wyprowadzeń posiadanego modułu z modułem wykorzystanym na schemacie, a najlepiej skorzystanie z poniższej tabelki, pozwoli to uniknąć uszkodzenia modułu/maliny z powodu niezgodności przedstawionej wersji z posiadaną.
    

U mnie połączenie wygląda tak:

Teraz przejdźmy do skonfigurowania naszej maliny, uruchamiamy terminal następnie w nim wpisujemy sudo nano /boot/config.txt i następnie w dowolnym miejscu ale najlepiej na początku lub końcu tego pliku dodajemy dtoverlay=enc28j60 i zapisujemy plik wciskając ctrl+x następnie t następnie Enter.

 

Teraz musimy aktywować SPI, w wersji z pulpitem możemy tego dokonać z poziomu terminalu lub z poziomu wbudowanej aplikacji, przedstawię tutaj oba sposoby, zacznijmy od wbudowanej aplikacji którą znajdziemy w Menu -> Preferencje -> Raspberry Pi Configuration, następnie w zakładce Interfaces, SPI ustawiamy jako Enable zatwierdzamy i resetujemy Malinę.

Teraz jak aktywować SPI z poziomu terminalu, przydatne w przypadku posiadania systemu bez pulpitu, na początku musimy uruchomić sudo raspi-config, następnie przejść do Interfacing Options -> P4 SPI -> Wybieramy “TAK”, potwierdzamy a następnie zamykamy raspi-config wybierając Finish albo zamykając okno.

     

Teraz uruchamiamy ponowni Malinę, po ponownym uruchomieniu maliny moduł powinien się uruchomić i po podpięciu przewodu od internetu powinniśmy móc korzystać w Malinie z internetu tak jak na załączonym poniżej zdjęciu, ale jak zapewne zauważyliście RPi Zero nie jest zbyt wydajne jeśli chodzi o przeglądanie stron internetowych, więc lepiej wykorzystać internet w Malinie do innych zastosowań niż przeglądanie stron internetowych, np aktualizacje, serwery WWW, MySQL, Domoticz i wielu innych rzeczy do których zastosowanie będzie bardziej adekwatne.

W następnym poradniku przedstawię wam jak zainstalować na Malinie serwer WWW z obsługą PHP oraz MySQL.

Widzisz jakiś błąd? Masz jakieś pytania? Propozycje? Chciał byś zobaczyć jakiś konkretny poradnik? Pisz a postaramy się pomóc! 🙂

Poprzednia informacja Raspberry Pi Zero - Jak zacząć
Kolejna informacja NodMcu, Wemos, Lolin, a może Arduino

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *